Úvodní stránka » Historie

Z historie tenisových kurtů

   Uprostřed lesů – v idylické poloze u Lesního pramene – vyrostly tenisové kurty, které spravovala zdejší komise Lawn-Tennis-Turnier-Comitee. Bylo to sedm "červených" kurtů k hraní za každého počasí. Byly označovány za nejkrásnější v Československu. Byly vybudovány na místě bývalé střelnice (r.1848), vybaveny novými šatnami, klubovnou, sprchami a nejmodernější úpravou kurtů, kterou tu provedla firma bratří Beckerů z Wiesbadenu a Excelsioru z Prahy, aby vyhovovaly nárokům "zhýčkaných" tenistů. Kurty se pronajímaly po hodinách hostům s učitelem tenisu nebo bez něho. Brzy se zde pořádaly mezinárodní turnaje a vedl se žebříček městských hráčů i klubů. Podle dostupných zdrojů na serveru www.hamelika.cz se datuje vznik a založení tenisových dvorců do roku 1895. O dva roky později v roce 1897 byl zahájen I.mezinárodní tenisový turnaj.

           Tenisové dvorce 1905

 

   Už před první světovou válkou se objevují zprávy o tenisových turnajích v Mariánských Lázních a také jména tenisových prominentů - WILDING, TROISSHEIM, PARKER; KREUZER; KINZEL; von WESELY, hrabě SALM a jiní, kteří se pravidelně účastnili zdejších lázeňských tenisových turnajů a zemských soutěží. I po první válce bylo velice pečováno o propagaci tenisu a bylo potěšením pro aktivní tenisty i pro stálé diváky účastnit se vyhlášených turnajů. 

   Později vzniklo nové, druhé tenisové centrum s deseti písečnými kurty u kavárny BELLEVUE.

   V roce 1946 byl oficiální název "Tennishaus" nahrazen českým názvem "Klubovna tenisových kurtů".

 

 

Zajímavosti z novin:

 

Marienbader Zeitung z roku 1904 (které vycházely před více jak sto lety jako týdeník).

   Od 22.7. se koná VII. mezinárodní tenisové turné na dvorcích u Lesního pramene.

 

Tenis, (Marienbader Zeitung 9. července 1905)

    V hotelu CASINO byly počátky tenisového turnaje, který se stal pravidelný a dnes přijíždějí tenisté z Rakouska i z Německa. VIII. mezinárodní turnaj v tenise zahájil za účasti 397 přihlášených! Účastní se ho "esa" jako Parker, Froitzheim ze Štrasburku, rakouští šampioni Kinzl a Wessely.

 

Marienbader Zeitung 11. srpna 1907

    Zpráva o sportu: X. tenisové turné v Mariánských Lázních. Na návštěvu přijelo 40 francouzských lékařů. Z výtěžku večerního koncertu na kolonádě zasláno 2000 K výboru na stavbu kostela ve Velké Hleďsebi.

 

Zdroj: www.hamelika.cz

 


tenista

Kontakt

Tenisový klub Skalník Michal Kandráč
Chopinova 685, 353 01 Mariánské Lázně, M:+420 736 642 136
+420 354 622 694,

tenista

 

Místo pro sponzory:

Babolat